уторак, 17. мај 2016.

FACEBOOK

3.1. Facebook

Facebook je internetska društvena mreža koju je 2004. godine osnovao Mark Zuckerberg, bivši student Harvarda. U svojim počecima, Facebook je bio namenjen samo studentima Univerziteta na Harvardu koji su tim putem mogli međusobno komunicirati i razmenjivati informacije. Kasnije, mnogi drugi fakulteti, srednje škole i velike kompanije širom sveta priključile su se mreži. Danas ova stranica za društveno umrežavanje ima 845 miliona korisnika. Facebook je ujedno najpopularnije mesto za objavljivanja fotografija, s više od 14 miliona novih dodatih fotografija dnevno. Facebook je temeljen na modelu prijatelja i članstva u mrežama. Kada se korisnik prijavi na mrežu, on odabire kategoriju mreže, kao što je radno mesto ili fakultet, te tada bira dostupne mreže u toj kategoriji. Korisnici mogu biti članovi više mreža, te sa nekim ograničenjima mogu promeniti mreže. Ukoliko žele postati prijatelji sa nekim drugim korisnikom, on to mora odobriti. Facebook korisnici imaju širok raspon alata koje mogu koristiti. Npr., korisnici mogu postaviti neograničen broj fotografija, pretraživati konaktne liste e-mail naloga, putem kojih mogu naći druge koji imaju profile na Facebooku. Putem aplikacija koje korisnici mogu koristiti, mogu omogućiti dostupnost svojih informacija putem tih alata. Samim tim, na početnoj stranici Facebook profila, korisnici mogu određivati koje sadržaje će tamo staviti, a koje ne, npr. svi privatni podaci mogu se ograničiti ko ih može videti, a ko ne. Isto tako, može se podesiti ko može naći korisnika kod pretraživanja, a ko ne. Korisnici kada stavljaju sadržaje na svoje profile, koji se objavljuju u „News Feed“-u, određuju ko taj sadržaj može videti tako što mogu ograničiti na određene skupove ljudi da vide taj sadržaj. Konačno, možemo reći da je Facebook postao velika platforma, koja se svakim danom sve više širi i dovodi kompletan Internet kakvog ga poznajemo na jednu novu širinu. Facebook u obrazovanju: Obzirom na to da predstavlja jednu od najpopularnijih socijalnih mreža na svetu, obrazovne institucije su počele da ga koriste u svrhe obrazovanja. Shvatajući da učenici većinu slobodnog vremena provode na internetu, rešili su da se modernizuju i približe gradivo na zanimljiv način. Stvorene su brojne aplikacije, profili, fan stranice, grupe preko kojih učenici međusobno ili sa svojim profesorima komuniciraju, razmenjuju ideje, stavove, iskustva, itd.


Ovde ćemo predstaviti 5 najbolje ocenjenih aplikacija, koje će vam pomoći u učenju:

1.  1.    Books iRead: Podelite sa drugima knjigu koju čitate i vidite šta oni misle o njoj;
2.   2.   DoReseаrch4me: Ovа аplikаcijа olаkšаvа prikupljаnje informаcijа pomoću teza, izjаva, uputstavа, i još mnogo togа;
3. Flаshcаrds: Sа ovom аplikаcijom možete dа kreirаte Flаsh Cаrds koje pomažu pri      učenju;
4. Wikiseek Search: Koristite ovаj аlаt dа biste pronаšli istrаživаnjа Wikipedijinih člаnаkа    i preko Fаcebook-a;
      5. SkoolPool: Skupite informacije o školama putem Facebook-a.

2 коментара:

  1. Da li sve platforme podržavaju ovih 5 aplikacija?

    ОдговориИзбриши
  2. Ja mislim da podrzavaju,jer su one jako dovre i korisne so se tice obrazovanja,tako da bi bila steta da ih ne podrzavaju.Ja sam neke od njih probala i mnogo sam zadovoljna. :)

    ОдговориИзбриши